جامانده از سفر رئیس‌ جمهور‌ به کردستان

برگزیده های زانست

  جامانده از سفر رئیس‌ جمهور‌ به کردستان

  چاپفرستادن به ایمیل

   

  کسانی که فکر می‌کنند تبلیغات فراوان از طریق نصب بنر و غیره میزان محبوبیت یک دولت را بالا می‌برد، بی‌راهه می‌روند، اتفاق زیبنده این دولت تبلیغ نیست، چون شعار تدبیر و امید و رویه اعتدال با اسراف همخوانی ندارد.

  به گزارش کُرددانش؛ حامد قادرزاده اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان در یادداشتی نقدی به سفر رییس جمهور به کردستان داشتند.

   با وجود کم و کاستی‌های توجه به توسعه در کردستان که عمدتا ریشه در گذشته دارد اما به دلیل جایگاه ویژه و حاکمیت فرهنگ میهمان‌پذیری در کردستان، همه‌ مردم ( نه فقط گروهی خاص که احساس مالکیت دارند) با حضور دولت تدبیر و امید شادمان و به شدت امیدوار گشتند که بلکه با نگاهی حکیمانه و عدالت‌محورانه قابل از انتظار از رئیس جمهوری با ویژگی‌‌‌های ویژه ملبس بودن به لباس مقدس روحانیت، دارای بالاترین درجه دانشگاهی در رشته‌ حقوق و با شعارهای غالب عزیزترین دین توحیدی یعنی دین مبین اسلام تحت عنوان تدبیر و امید و با تکیه بر رویه‎‌قرآنی یعنی اعتدال، نقطه‌ عطفی در تاریخ کردستان رقم زده شود.

  اگر چه این سفر بیستمین سفر دولت یازدهم بود اما ماهیت خود سفر ارزشمند و امید است که حداقل با فواید سفر استان کردستان که در بسیاری از شاخص‌های توسعه به ویژه در بخش صنعتی و درآمد سرانه رتبه‌‌های آخر را تجربه کرده است، بلکه در دولت کریمه تدبیر و امید بتواند ترقی 9 تا 10 رتبه‌‌ای را تجربه کند.

  ضمن خوش‌آمدگویی از صمیم قلب به ایشان و هیئت همراه لازم است مواردی چند را در خصوص سفر متذکر شد شاید در دوره‌‌های بعدی سفر به سایر استان‌ها و یا همین استان مفید واقع شود.

  بنابه گفته مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، استان کردستان استانی فرهنگی است و در استان فرهنگی مردم آن از فرصت کم برای مهمان‌نوازی دلگیر می‌شوند و البته این در کردستان به نظر نگارنده اتفاق افتاد.

  بنا به گزارش مراجع رسمی نیروی توانمند و ارزشمند انتظامی استان کردستان از امن‌ترین استان‌های کشور است و در این استان بیش از همه جا بزرگان بزرگ شمرده می‌شوند. لذا، این همه امنیتی برخورد کردن زیبنده نبود و لازم بود مردم می‌توانستند چندی با رئیس جمهور خود فرصتی بیابند و درددل کنند و خانواده‌های پر از امید دیدار رئیس جمهور روحانی‌شان که دوست داشتند فقط کم و کاستی‌ها و رنج‌های زندگی خود را با ایشان به عنوان محرم خود بیان کنند و دست نوازش وی را برسر فرزندان عقب‌مانده ذهنی و مفلوج خود که در مقابل استانداری به انتظار نشسته بودند، می‌دیدند، نه این که با داربست‌های فلزی و دژ محکم روبه‌رو می‌شدند.

   قطعا ریاست محترم جمهور دوست داشت و از روحیات یک فاضل و اندیشمندی که بالاترین رأی خود را در کردستان به دست آورد، این بعید نیست اما جای تأسف است که برخی از مدیران استان که خود به این باور رسیدند نزدیک شدن مردم به مسئولین کشوری و انتقال عاطفه، تخصص  و دانش، نجابت و میل بالای به داشتن امنیت و عدالت‌محور و اعتدال‌گرای مردم کردستان به آنان، زمینه‌ساز بازنگری در اعطای توجه را فراهم می‌کنند.

  لذا ترجیح دادند همه‌ توان استان و ساکنین نجیب آن را آشکار نکنند و فقط خود را خدمت‌گزار معرفی کنند. مسئولین به دیار دور برای فضل‌فروشی سفر نمی‌کنند و نباید بکنند بلکه برای آشنایی با مشکلات مردم و ابراز محبت و تجدید عهد خدمت‌گزاری به دیدار می‌روند. لذا، ایجاد فرصتی برای بیان مشکلات و درددل در کنار تجلیلی که شایسته‌ هر بزرگی است و مسلما دولتی که از روز سرکار آمدن خود در اندیشه‌ برداشتن سایه‌ زور و ظلم ناروای بین‌المللی در حق مردم خود است، سزاوارتر ؛چون بیان مشکلات برای یافتن حل آن است نه متهم کردن کسی و یا.....

  این که یک رئیس جمهور دوست دارد حداکثر عدالت اجرا و فاصله‌‌ شاخص‌های توسعه در استان‌ها و میان اقشار هر چه زودتر بهبود یابد اما با کمال ادب و احترام باید گفت اطلاعات منتقل شده از سوی برخی افراد که در همه دولت‌ها برای ماندن دست و پا می‌زنند نه فقط درست نیست بلکه با ارایه اطلاعات نادرست کاری می‌کنند که مفاهیم قبل و بعد از انتخابات تغییر نکند و به دیگران بفهمانند که رئیس جمهور پس از انتخابات هم در حد همان کاندیدا است و این درست در حالی است که پس از انتخابات هر کس که رئیس جمهور شد در قبال همه مسئول است نه فقط افراد و گروهی خاص.

  این موضوع در سفر اخیر از سوی کسانی که همواره ویژگی فرصت‌طلبی را دارند، به خوبی مشاهده شد. در هر حال مردم به دولت امیدوارند و انتظار دارند شرایط مسیر مطلوب را طی کند و کسانی که فکر می‌کنند تبلیغات فراوان از طریق نصب بنر و و غیره میزان محبوبیت یک دولت را بالا می‌برد، بی‌راهه می‌روند، اتفاق زیبنده این دولت تبلیغ نیست چون شعار تدبیر و امید و رویه اعتدال با اسراف همخوانی ندارد. به قول کردها نحوه برخورد با مهمان باید گندمی و نانش از گال باشد. یعنی همراه حاکمیت درون بر ظاهر.

  استان کردستان با مشکلات زیادی همراه است و مادامی که این به دقت و موشکافانه بررسی نشود و برای چاره‌اندیشی نشود زمینه‌ساز نامناسبی برای بدخواهان و فرصت‌طلبان خواهد شد.

  استان کردستان با داشتن بیش از 5 هزار نفر کارشناس ارشد و دکتری و اندیشمندانی گران‌مایه لیاقت بیشتری دارد و لازم است زمینه لازم برای بهره‌گیری از این پتانسیل فراهم شود.

  همانگونه که در کلام نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه محترم و نماینده خبرگان رهبری هم آمد، پتانسیل استان نه فقط به لحاظ فیزیکی و خدادادی بلکه با سرمایه‌ انسانی و ارزشی که خود مرهون سرمایه‌گذاری دوران پساپیروزی انقلاب اسلامی است باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. چون منابع شرط لازم است در حالی که نیروی انسانی یا همان سرمایه‌ انسانی شرط کافی. در نهایت باید گفت قدوم مهمان بر دیدگان مردم جا دارد.

  نویسنده: حامد قادرزاده مدیر اتاق فکر استان کردستان و استاد دانشگاه کردستان

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 110 کليک ها ايجاد شده در جمعه, 09 مرداد 1394 ساعت 09:52 توسط زانست ایران شناسه آيتم: 5466

  آخرین اخبار سنندج