کرد دانش پایگاه خبری تحلیلی دانشگاه های استان کردستان:: kurddanesh.coM | کودک هورامانی بر فراز قله همدلی، هم صدایی را شعار کرد

برگزیده های زانست

  کودک هورامانی بر فراز قله همدلی، هم صدایی را شعار کرد

  چاپفرستادن به ایمیل

   
   
  کُرددانش؛ پسر 8 ساله روستای سلین وقتی که با لباس نو به مدرسه می رود و مشاهده می کند همکلاسی هایش لباس نو ندارد با گریه به خانه برمی گردد و لباس های خود را دور می اندازد و می گوید تا زمانی که دوستان من لباس نو نداشته باشند من هم به مدرسه نمی روم.
  کُرددانش
  عباس ادوايي معلمي که 23 سال در منطقه اورامانات در حال درس دادن به دانش آموزان است با موضوعی جالب به تحریریه زریوار خبر آمد و اینگونه ماجرای پسر 8 ساله خود را برای ما تعریف کرد. این معلم گفت: چند وقت گذشته در آستانه ولادت نبي مکرم اسلام محمد مصطفي (ص) در روستاي سيلن مردم طبق آداب رسوم منطقه اورامانات، برای خود و فرزندانشان لباس نو می خرند.
   
  با توجه به فرا رسيدن اين ماه و این روز مبارک وظيفه پدري خود را با خريد لباس نو (کوا پانتول جليقه دار)برای آريا پسر 8 ساله خود خریدم، آريا براي اولين بار بود که لباس کامل و رسمي کت و شلوار کُردي ( کوا پانتول ) مي پوشيد خيلي خوشحال بود. دست پسرم آريا را گرفتم و با هم پيش خياط رفتيم، خيلي خوشحال بود پارچه را انتخاب و سفارش دوخت داديم که هر چه زودتر آماده شود، در برگشت به خانه از رنگ پارچه مورد علاقه اش و نشان دادن آن به همکلاسی هایش حرف مي زد و لحظه شماری می کرد لباس دوخته شود و به مدرسه برود. دگرگوني را در چهره کودک 8 ساله به وضوح می توانست ديد.
   
  روزي که دوخت لباس تمام شد و آن را تحویل گرفتیم آريا براي رفتن به مدرسه عجله داشت اصرار مي کرد زودتر به مدرسه برود، کت و شلوار کُردي را پوشيد جلوتر از من خود را به مدرسه رساند. آريا در مدرسه دو دوست بسيار نزديک دارد که هر روز در مدرسه و بعد از مدرسه در روستا با هم بازي مي کنند. يکي از آنها شعیب معلوليت جسمي و ديگری کیومرث نام دارد. 
   
  آريا بعد از مدرسه گريه کنان به طرف خانه برگشت، از حياط خانه مادرش را بلند صدا مي زند و لباس هاي نو خود را از تن بيرون می آورد و دور مي اندازد. به مادرش مي گويد ديگر اين لباس ها را نمي خواهد، با ناراحتی و گریه به مادرش می گوید چرا دوستان من لباس نو ندارند.
   
  وقتي به منزل برگشتم از آريا خواستم لباس نو خود را بپوشد تا ببينم لباسش زيباست و خوش دوخت است که آريا گفت: من ديگر اين لباس ها را نمي خواهم، علت را جويا شدم که چرا بايد آريا، کودکي که اینقدر خوشحال بود از لباس نو، چرا ديگر حاضر به پوشیدن آنها نیست که آريا زد زیر گريه و می گفت چرا دوستان او لباس ندارند، رفت لباس هاي نو خود را پيش من آورد و  گفت: پدر نميشه کت و شلوار را با شعیب و کیومرث تقسيم کنم، چونکه دوست هاي من لباس تازه ندارند.
   
  اين را که شنيدم خيلي ناراحت شدم و از خانه زدم بيرون و از کاري که کرده بودم ناراحت شدم. از اینکه به اين فکر نکرده بودم که خوشحالي فرزندم باعث ناراحتی بچه هاي مردم می شود خيلي پشيمان بودم. همين طوري که راه مي رفتم تصميم گرفتم براي خريد لباس نو براي دوستان آريا اقدام کنم به مدرسه رفتم و ماجرا را براي همکاران مدرسه تعريف کردم و از تصميم خود براي خريد لباس براي دوستان آريا حرف زدم، دیگر معلمان مدرسه از این اقدام استقبال کردند و پيشنهاد کردن به کمک خيرين و مردم روستا لباس  کت و شلوار کردي ( کوا پانتول جليقه دار) براي همه دانش آموزان پسر ابتدایی روستا لباس بخرند. و برای دانش آموزان دختر کفش. از همان روز همه معلمان مدرسه ابتدايي روستاي سلين و خيرين با تلاش همديگر براي 64 دانش آموز دختر و پسر مقطع ابتدايي لباس و کفش خريداري کردند.
   
  عباس ادوايي پدر آريا ادوايي به خبرنگار زريوار خبر گفت: از ماه گذشته تا کنون خيريني از اهالی روستاي سلين در شهرستان های مريوان، سنندج و استان تهران از اين اقدام خداپسندانه استقبال  کردند و تصمیم گرفتیم برای 56 دانش آموز مقطع راهنمایی روستا همین کار را انجام دهند که هم اکنون نزدیک به 50 نفر از اهالي روستا از سراسر کشور که هر کدام به اندازه بضاعت مالي خود به اين امر خداپسندانه کمک کرده اند. وی ابراز امیدواری کرد دیگر خیرین به این اقدام بپیوندند.
   
  معلم ابتدایی روستای سلین ادامه داد: با اتمام خرید لباس برای دانش آموزان راهنمایی قصد داريم به کودکاني که به عنوان آمادگي درس می خوانند نیز لباس خريداري شود.
  اين معلم و پدر دلسوز از خيرين ديگر استان ها خواست با توجه به فرا رسیدن جشن نیکوکاری و سال نو به دانش آموزان مدارس کمک کنند وي همچنین در پایان از اقدام ابتکاری و پسندیده معلمان این مدرسه برای تهیه خوراکی (تغذیه) دانش آموزان نیز خبر داد که به پیشنهاد معلمان، مردم روستا و آن های که توانایی تهیه غذای محلی برای دانش آموزان ابتدایی را داشته باشند وعده های غذایی سالم را به دانش آموزان می دهند. وی از تجربه 4 ساله این کار در روستای سلین خبر داد.
   
  به گفته عباس ادوایی معاون مدرسه ابتدایی روستای سلین، رحیم یعقوبی معاون پرورشی آموزش و پرورش شهرستان سروآباد از این اقدام معلمان و مردم روستای سلین تشکر کرده است و قول داده است در آینده نزدیک به حضور مسئولین اداره کل اموزش و پرروش استان کردستان از این روستا به عنوان مدرسه نمونه بازدید کنند.
   
  روستای سلين يكي ازروستاهاي بسيار زيباي هورامان از توابع شهرستان سروآباد است. روستاي سيلن با جمعيتي بالغ بر 920 نفر و 210 خانوار در 80 کیلومتر سروآباد واقع شده است.
  کُرددانش
  زریوار خبر
   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 63 l تاریخ ارسال یکشنبه, 17 اسفند 1393 ساعت 12:25 توسط زانست ایران l کد خبری: 4641

  اضافه‌ كردن نظر

  زانست ایران نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


  آخرین اخبار سنندج