کرد دانش پایگاه خبری تحلیلی دانشگاه های استان کردستان:: kurddanesh.coM | شرایط توزیع اسکناس نو اعلام شد

برگزیده های زانست

  شرایط توزیع اسکناس نو اعلام شد

  چاپفرستادن به ایمیل

   

  کُرددانش؛  توزیع اسکناس نو از اول هفته آینده، آخرین وضعیت تراکنش ها در شبکه شتاب و شاپرک و همچنین تشریح گزارشی از وضعیت تولید و چاپک اسکناس در سال جاری محور بحث های مطرح شده در نشست خبری سه مقام بانک مرکزی بود.
   
  در این نشست بهزاد غیاثوند مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی از آغاز توزیع اسکناس نو در شعب منتخب بانک ها از اول هفته آینده خبر داد و گفت: برای امسال تعداد شعب منتخب بانک‌ها از ۵۰ به ۶۰ شعبه برای توزیع اسکناس نو افزایش یافته تا بتوان پوشش بهتری را در این زمینه اعمال کرد.
   
  وی با اشاره به بانک هایی که اسکناس نو را توزیع خواهند کرد یادآور شد: بانک ملی، صادرات، ملت، اقتصاد نوین، کارآفرین، پاسارگاد و پست بانک در این رابطه اقدام می‌کنند و با مذاکراتی که با آنها انجام شده ترکیبی از اسکناس ۵۰۰، ۱۰۰۰، ۲۰۰، ۵۰۰۰ و ۱۰ هزار تومانی در اختیار آن ها قرار گرفت.
   
  مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی با توضیح داد: حدود ۶۰۰ میلیارد تومان اسکناس نو در تهران و ۸۰۰ تا هزار میلیارد تومان در شهرستان‌ها توزیع می شود.
   
  غیاثوند در رابطه با میزان پرداختی اسکناس نو به هر متقاضی نیز افزود: محدودیت چندانی وجود ندارد اما به طور متوسط بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ برگ پرداخت خواهد شد که البته ما از بانک‌ها خواسته ایم تا به گونه ای مدیریت کنند در انتها با محدودیت مواجه نشوند.
   
  توضیحات غیاثوند در رابطه با آخرین وضعیت اسکناس و مسکوک در جریان
   
  وی همچنین اشاره‌ای به آخرین وضعیت اسکناس و ایران چک در کشور داشت و گفت: درحال حاضر مجموع هشت میلیارد برگ اسکناس و ایران چک در جریان است که اگر تعداد اسکناس‌هایی که سکه آن موجود است را از آن کسر کنیم به حدود شش میلیارد برگ خواهد رسید.
   
  به گفته مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی، سرانه اسکناس در کشور حدود ۷۰ برگ است.
   
  غیاثوند توضیح داد:‌اسکناس ۲۰۰۰ تومانی بیشترین ترکیب را از نظر تعداد و ایران چک ۵۰ هزار تومانی و اسکناس ۱۰ هزار تومانی بالاترین ترکیب را از نظر مبلغ در اسکناس‌ و ایران چک در جریان دارند.
   
  وی خاطرنشان کرد: در بین مسکوک نیز بالاترین میزان با حدود ۳۴ درصد به سکه ۲۰۰ تومانی اختصاص دارد که در سال جاری سرعت انتشار آن نیز بیشتر شده و ما به بخش هایی مثل اتوبوسرانی ها و یا تاکسیرانی‌ها که نیاز بیشتری به پول های خرد دارند با سرعت بالاتری از قبل به طور مستقیم سکه توزیع می کنیم.
   
  توضیح حکیمی درباره محدودیت چک‌ها و کارمزد کارت‌خوان‌ها
   
  به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این نشست ناصر حکیمی مدیر کل فناوری بانک مرکزی به ارائه توضیحاتی در رابطه با شرایط شبکه شتاب و شاپرک در روزهای پایانی سال و همچنین چکاوک پرداخت.
   
  وی در مورد تصمیم اخیر بانک مرکزی در رابطه با محدود کردن سقف دریافت چک سه بانک و ارتباط آن با چکاوک تاکید کرد: این موضوع هیچ ارتباطی به چکاوک ندارد و در حال حاضر چهار اتاق پایاپای هم فعالند که در مورد آن ها اعمال شدند، بنابراین اگر چکاوک هم وجود نداشت این بخشنامه بانک مرکزی باز هم اجرایی می شد.
   
  دغدغه‌ای در مورد کارت خوان‌های سیار وجود ندارد
   
  مدیر کل فناوری بانک مرکزی همچنین در مورد گسترش کارت‌خوان‌های سیار نیز تاکید کرد: در این رابطه هیچ دغدغه‌ای وجود نداشته و از لحاظ امنیتی مشکلی ندارند چرا که ممکن است در مکان‌هایی امکانات مخابراتی کامل نبوده و محدودیت اینترنتی وجود داشته باشد که در این شرایط از سرویس های سیار استفاده می شود و از نظر اجرایی مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.
   
  حکیمی اشاره ای هم به آخرین وضعیت بررسی کارمزدگیری از صاحبان کارت خوان‌ها داشت و گفت:‌این موضوع همچنان در نوبت بررسی شورای پول واعتبار است و ما جزییات کاملی را به طور محرمانه به این شورا گزارش کرده ایم اما با توجه به حجم برنامه‌های شورا باید منتظر بمانیم تا نوبت به بررسی موضوع کارت‌خوان‌ها برسد.
   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 71 l تاریخ ارسال یکشنبه, 17 اسفند 1393 ساعت 12:04 توسط زانست ایران l کد خبری: 4639

  اضافه‌ كردن نظر

  زانست ایران نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


  آخرین اخبار سنندج