کرد دانش پایگاه خبری تحلیلی دانشگاه های استان کردستان:: kurddanesh.coM | پول هایی که در ناکجا آبادند

برگزیده های زانست

  پول هایی که در ناکجا آبادند

  چاپفرستادن به ایمیل

   
   
  کُرددانش؛ در حال حاضر که هر از چندگاهی خبر از فساد مالی و اختلاس در کشور شنیده می شود، شنیدن زمزمه‌هایی از شفاف نبودن هزینه‌های مالی یک انجمن خیریه که به حمایت از بیماران سرطانی کردستان می پردازد چندیست که در استان به گوش می رسد.
   شامگاه روز پنج شنبه(14 اسفندماه) بنا بود طی مراسمی سومین دوره انتخابات هیئت مدیره انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان استان کردستان با حضور اعضا برگزار و به برخی ابهامات مالی حال حاضر این انجمن پاسخ داده شود اما این امر به دلیل آنچه که به حد نصاب نرسیدن اعضا عنوان شد برگزار نشد و بیشتر به مکانی برای دعوا و جدل میان اعضا مبدل شد.
   
  در این انتخابات 24 نفر از اقشار مختلف استان کردستان کاندیدا شده بودند و مکان برگزاری آن مسجد ادب شهر سنندج بود. 
   
  ابتدا یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران سرطانی استان کردستان طی سخنانی اظهار کرد: این انجمن سال 85 شکل گرفت و این مسئله که عنوان می شود مرحوم ادب جزو هیئت موسس آن بوده صحت ندارد و فقط با اراده مردم راه اندازی شده است. 
   
  هیرش سلطان پناه افزود: انجمن حمایت از بیماران سرطانی، انجمن خیریه‌ای است و با جریانات سیاسی و طایفه‌ای هیچ ارتباطی ندارد. 
   
  وی تصریح کرد: جدای از فعالیت‌های گسترده ای که طی این سال ها انجام داده ایم، در حال حاضر این انجمن، دارای یک بیمارستان است که بالغ بر دو هزار مترمربع مساحت دارد و ارزش ریالی آن بالغ بر 10 میلیارد تومان برآورد شده که هنوز کار احداث آن به پایان نرسیده است.
   
   این عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران سرطانی کردستان عنوان کرد: در حال حاضر نیز 130 میلیون تومان پول نقد در خزانه این انجمن وجود دارد. 
   
  وی در لابلای سخنان خود هر ازچند گاهی این سخن را خطاب به حضار عنوان می کرد که "خواهش می کنم بهترین افراد را برای اعضای هیئت امنای انجمن انتخاب کنید."
   
  در ادامه سلطان‌پناه عنوان کرد: باید برای شرکت در مراسم بزرگداشت ماموستا «هه ژار» باید راهی سفر شوم و این جلسه را ترک کنم؛ که اعضای انجمن به دلیل آنکه وی خزانه دار قبلی انجمن بوده است اعتراض هایی را نسبت به این مسئله نشان دادند و حضار خواستار شفاف سازی عملکرد این انجمن بویژه در مورد مسایل مالی شدند.
   
   این عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران سرطانی کردستان سپس برگه ای را به عنوان گزارش مالی چندین سال پیش انجمن برای حضار قرائت کرد. 
   
  وی اعلام کرد: سال 85 به دلیل اینکه انجمن تازه تاسیس بود و فقط چندین ماه از فعالیت آن می گذشت پولی نیز به حساب آن واریز نشد؛ اما در سال 86، شش میلیون و 800 میلیون تومان کمک های مردمی دریافت شد که سه میلیون و 870 هزار تومان آن هزینه شد.
   
   سلطان پناه بیان کرد: در سال 87 نیز، 20 میلیون تومان کمک های مردمی را دریافت کردیم که چهار میلیون و 200 هزار تومان آن صرف هزینه های جاری شد و دو میلیون و 300 هزار تومان به پرنسل و 9 میلیون تومان نیز برای کمک به بیماران اختصاص یافت.
   
  وی عنوان کرد: در سال 89 بالغ بر 134 میلیون تومان کمک های مردمی به این انجمن واصل شد که 14 میلیون تومان صرف هزینه های جاری، پنج میلیون تومان صرف هزینه پرسنل و 59 میلیون تومان به بیماران سرطانی کمک شد و 40 میلیون تومان نیز در همین سال برای خریداری زمین بیمارستان انجمن اختصاص یافت.
   
   این عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران سرطانی همچنین ادامه داد: در سال 89 نیز 140 میلیون تومان کمک های مردمی دریافت شد که به ترتیب مبالغ اختصاص یافته به هزینه های جاری، پرسنل، کمک به بیماران و احداث بیمارستان انجمن 16 میلیون، هشت میلیون و 300 هزار و 43 میلیون و 133 هزار تومان بوده است.
   
  وی خاطرنشان کرد: در سال 91 نیز در مجموع 416 میلیون تومان کمک مردمی جمع آوری شده است که 21 میلیون تومان آن صرف هزینه های جاری، 13 میلیون تومان صرف هزینه پرسنل، 145 میلیون تومان برای کمک به بیماران و 182 میلیون تومان برای احداث بیمارستان  این انجمن اختصاص یافت.
   
   در همین حین به دلیل هرج و مرج هایی که پیش آمد نماینده استانداری که در این جلسه حضور داشت پشت تریبون رفت و طی سخنانی اظهار کرد: این انجمن در حدود 870 عضو دارد اما امروز در حدود 300 نفر در این مکان حضور دارند و به دلیل اینکه می بایست حداقل 400 عضو در رای گیری حضور داشته باشند انتخابات رسمیت ندارد؛ اما ذکر این نکته ضروری است که نماینده استانداری در وسط جلسه به شیوه سنتی و با انگشتان دست حضار را شمارش کرد که به دلیل ازدحام جمعیت تعدادی از افراد در حیاط و یا بیرون از مسجد بودند که شاید اگر درست مورد شمارش قرار می گرفتند رای گیری رسمیت پیدا می کرد.
   
  به دنبال این سخنان اعضای هیئت مدیره و برخی از حضار جلسه را ترک کردند و اعلام گزارش مالی سال های 92 و 93 این انجمن در هاله ای از ابهام قرار گرفت.
   
  همچنین در این حین نیز، میان رئیس فعلی این انجمن و چندین نفر دیگر از اعضای انجمن درگیری هایی لفظی پیش آمد.
   
   در ادامه که بخش زیادی از اعضای هیئت مدیره و حضار جلسه را ترک کرده بودند چندین نفر از اعضای انجمن طی سخنانی خواستار مطالبات خود شدند که اعلام شفاف سازی مالی یکی از این خواسته ها بود. 
   
  یکی از اعضای این انجمن اظهار کرد: ما حق داریم که بدانیم پولهای این انجمن کجا رفته و چرا اعضای هیئت مدیره شفاف سازی نمی کنند.
   
  فواد پروندی با اشاره به اینکه این انجمن سال 79 با ایده مرحوم ادب تاسیس شده است، تصریح کرد: سال 86 موفق به ثبت این انجمن شدیم. 
   
  وی با طرح این سوال که اگر گزارش های مالی این انجمن واقعی است چرا بروی سایت قرار داده نمی شود، ادامه داد: هیئت مدیره عنوان می کنند که سال گذشته 950 میلیون تومان کمک های مردمی به این انجمن صورت واصل شده است که از این میزان 120 میلیون تومان صرف تبلیغات شده؛ اما ما حق داریم که بدانیم چگونه 120 میلیون تومان صرف تبلیغات شده است. 
   
  این عضو انجمن همچنین خاطرنشان کرد: چرا برخلاف قانون داروهای بیماران سرطانی برای انجمن خریداری شده است و اگر این کار صورت گرفته چرا در نهایت بخش زیادی از داروها را که تاریخ مصرف آنها هم هنوز نگذشته است، دور ریخته شده اند.  
   
  وی برای اثبات این مدعای خود نیز نایلون بزرگی را که در آن داروهای تاریخ مصرف نگذشته بود به حضار نشان داد.
  در پایان جلسه نیز یکی از اعضای فعال که پیگیر تخلفات انجمن بود به سخنرانی پرداخت و گفت: متاسفانه هیئت مدیره گذشته هیچ شفاف سازی را در قبال خرج و مخارجی که از کمک های مردمی به دست آمده نمی کند و امروز همگان شاهد بودیم که چگونه با کوچکترین تلنگری نظم جلسه را برهم زدند و جلسه را ترک کردند. 
   
  وی افزود: با بیشتر خانواده هایی که تحت پوشش این انجمن هستند تماس گرفته ام و همگی از هیئت مدیره گذشته و به خصوص رئیس انجمن گله‌مند بودند و ابراز نارحتی می کردند. 
   
  این فعال انجمن از مادر یکی از بیماران سرطانی خواست در مورد بعضی مسائل که انجمن برای او به وجود آورده بود حرف بزند؛ این مادر پیر همسرش در سال 82 فوت کرده بود و خودش تک و تنها سه فرزندش را در یک خانه اجاره ای و بدون هیچ گونه بیمه ای سرپرستی می کرد و متاسفانه یکی از پسرانش نیز به نام میلاد دو سال است که به سرطان مغز و استخوان مبتلاست.
   
   
   خانم باهوی، که با چشم گریان به پشت تریبون رفت، گفت : پسرم میلاد 18 سال دارد که 2 سال است دچار این مریضی شده و چون توان پرداخت حق درمان او را نداشتم به این انجمن مراجعه کردم که این انجمن بارها دست رد بر سینه ام گذاشت و مجبور شدم به رئیس آن با چشم گریان التماس کنم تا کمکم کنند. 
   
  وی عنوان کرد: پس از مدت بسیاری، انجمن حمایت از بیماری های سرطانی محک تهران مبلغ سه میلیون و هفتصد هزار تومان را برای من در قالب چک در اختیار خانم لطفی قرار دادند که وقتی برای دریافت پول رفتم رئیس انجمن حاضر نبودند پول را به من بدهند، باز هم گریه کنان التماسش کردم که در آخر به واسطه مشاور مدرسه میلاد پسرم توانستم از آن مبلغ سه میلیون را دریافت کنم و  آن هم نه به صورت چک، بلکه خود انجمن چک را نقد کرده بودند و ما بقی را نزد خود نگه داشتند.  
   
  این مادر رنج کشیده در پایان خاطرنشان کرد: من زنی سالخورده هستم و هیچگونه سوادی ندارم و هیئت مدیره از این موضوع از من سو ء استفاده کرد و بارها مبالغ 100 هزار تومانی که به من کمک می کرد در قبال آن از من میخواستند رسید دویست هزار تومانی امضاء کنم که این جای تاسف دارد. 
   
  در پایان امید است که هرچه زودتر شفاف سازی های لازم در این زمینه از سوی اعضای هیئت مدیره صورت گیرد و به شبهات موجود پاسخ داده شود تا حداقل مقداری از درد و رنج های خانواده های بیماران سرطانی کاسته شود.
   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 65 l تاریخ ارسال شنبه, 16 اسفند 1393 ساعت 07:14 توسط زانست ایران l کد خبری: 4626

  اضافه‌ كردن نظر

  زانست ایران نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


  آخرین اخبار سنندج