10 دانشجو در یک اتاق 24 متری در خوابگاه شالمان دانشگاه آزاد سنندج

برگزیده های زانست

  10 دانشجو در یک اتاق 24 متری در خوابگاه شالمان دانشگاه آزاد سنندج

  چاپفرستادن به ایمیل


  یکی از دانشجویان خوابگاه شالمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج گفت: در اتاق های 24 متری  این خوابگاه حدود 10 دانشجو زندگی میکنند با فضایی به شدت محدود و کمدهای کوچک همراه با تخت‌هایی دو طبقه و پادگانی.

   

  kurddanesh
  به گزارش خبرنگار کُرددانش؛ سالهای دور از خانه را در خوابگاه همه تجربه نمی‌کنند سالهایی با رنگ و بوی خوشی و ناخوشی, سالهایی که برای گذراندن آن، کوله پشتی خاطرات و مهربانی‌های خانه را برمی داری و به شهری دیگر می‌روی تا آن را این بار با خاطرات دوستان و همخانه هایی پر کنی که همانند تو از خانواده خود جدا شده‌اند و برای آینده‌ای بهتر و کسب تحصیلات عالی، رنج دوری را به جان خریده‌اند.

  دانشجویان بسیاری, بخشی از دوران تحصیل خود را در خوابگاههای دانشجویی می گذرانند که این دوران در زندگی نسل جوان بسیار موثر است.

  همه آنها كه دست در امر آموزش دارند مي دانند، خوابگاه براي دانشجويان در حكم خانه دومي است كه بايد مدت ۴ تا ۵ سال از بهترين روزهاي زندگي خود را در آن سپري كنند. جايي كه با وجود تمايزهاي قومي، نژادي، زباني و تا حدي سني، همه به يك چشم ديده مي شوند و از امكانات موجود در آن به يك ميزان بهره مند مي گردند اما دانشجویان در همین خوابگاه ها با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم میکنند.

  در این مکان, دانشجو اغلب اوقات فراغت و استراحت خود را سپری می‌کند و به همین جهت قابل اهمیت است که آیا برای دانشجو حداقل امکانات فراهم است یا خیر؟!  دانشجویی که شاید کیلومترها راه از خانه و خانواده خود فاصله گرفته تا بتواند با رفتن به دانشگاه مورد علاقه اش دوران تحصیلی خود را طی کند و بهترین آینده علمی و شغلی را برای خود رقم بزند، تا جوابی به زحمات چندین ساله خانواده خود دهد.
   
  اما در این راه یکی از مسائلی که نقش بسیار مهمی در رسیدن دانشجو به موفقیت دارد، کیفیت رفاهی خوابگاه‌های دانشجویی است؛ اگر محیطی سالم و مناسب مهیا شده باشد، می‌تواند بدون ایجاد هیچ انحرافی در مسیر زندگی و تحصیل دانشجو او را یاری کند و در غیر اینصورت خود مانعی می‌شود برای دستیابی دانشجو به موفقیت در تحصیل و زندگی دانشجویی.

  اینکه این خوابگاه ها تا چه اندازه استاندارهای لازم برای یک زندگی حداقل چهار ساله را دارد، همواره مورد انتقاد دانشجویان بوده و همواره از وضعیت خوابگاه‌ها گلایه‌ مند هستند.

  امروز با جمعی از دانشجویان خوابگاه شالمان یک که متعلق به واحد خواهران دانشگاه آزاد واحد سنندج است هم صحبت شدیم که بیشتر در مورد زندگی در این خوابگاه بدانیم:

  یکی از دانشجویان خوابگاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج گفت: این دانشگاه یک مجتمع خوابگاهی بنام خوابگاه شالمان ویژه خواهران با گنجایش حدود 800 دانشجو دارد که شامل سه قسمت است.

  وی افزود: در خوابگاه شالمان یک,  ظرفیت اتاق ها بیش از حد مجاز است, در اتاق های 24 متری این قسمت از خوابگاه, حدود 10 نفر زندگی میکنند با فضایی به شدت محدود و کمدهای کوچک همراه با تخت‌هایی دو طبقه و پادگانی!


  وی ادامه میدهد: البته وضعیت شالمان 3 بهتر از اینجاست و اتاق ها 5 الی 6 نفره است اما در شالمان 2  که بصورت سویتی است اکثر دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این سویت ها مستقر هستند که شرایط این بخش بهتر از دو بخش قبل است.

  دانشجوی دیگری گفت:  در این نیمسال هر یک از ما دانشجویان 380 هزار تومان بابت خوابگاه به دانشگاه پرداخت کرده ایم اما در کنار این هزینه این خوابگاه  هم به لحاظ تعداد دانشجو در داخل اتاق، هم به لحاظ کیفیت و تجهیزات داخل اتاق، نمره قابل قبولی نمی گیرد.

  این دانشجوی دانشگاه آزاد سنندج میگوید: وضعیت سرویس های بهداشتی اصلا خوب نیست و در اکثر مواقع خراب است بعضی از سرویس ها نزدیک 4 ماه است که خراب است و کسی پیگیری نمیکند.

  دانشجوی دیگری ادامه میدهد: خوابگاه تنها جای خواب دانشجو نیست و باید تسهیلات رفاهی داشته باشد, جمعیت زیادی درون هر اتاق است و سر و صدای زیاد بخاطر وجود جمعیت زیاد مانع از درس خواندن می شود.

  می گوید: به جای فضای سبزی که روح امید و نشاط در دانشجویان بدمد مشاهدهٔ سوسک و ساس شاید تنها منظرهٔ طبیعی است که در این خوابگاه‌ها مشاهده می‌شود.

  kurddanesh

  دانشجوی دیگری با انتقاد از وضعيت اسف بار خوابگاه اين دانشگاه گفت: امکانات این خوابگاه در حد مطلوب نیست و دانشجویان با مشکلات متعددی از جمله فضای کوچک اتاق‌ها، محدود بودن تعداد سرویس‌های بهداشتی و خراب‌بودن اغلب آن‌ها و فرسوده‌بودن امکانات اتاق‌ها مواجه هستند.


  وي با بيان اينكه خوابگاه ها فقط جاي خوابيدن است و واژه خوابگاه برازنده آن است، تصريح كرد:  فقر امکانات زندگي همان و اتاق هاي پر ترافيک و مملو از دانشجويان همان، البته بايد شانس بياوري که حتي در اين خوابگاه ها هم بتواني کنجي براي خودت گير بياوري.
   

  مروری بر زندگی خوابگاهی دانشجویی و همراه شدن با این مشکلات، بر این ضرورت تاکید می کند که زیرساخت های خوابگاه های ما نیازمند تحول و توسعه اساسی است و با وجود تلاش هایی که برای گسترش این فضاها انجام شده، هنوز کمبودهای فراوانی وجود دارد که خوابگاه های ما را از استانداردهای مطلوب دور کرده است.

  البته ناگفته نماند از کنار زحمات بی دریغی که طی این سال ها برای دانشجویان خوابگاهی کشیده شده نباید بی درنگ عبور کرد اما با توجه به موارد ذکر شده اهمیت وجود خوابگاهی امن و آرام برای دانشجویان بر کسی پوشیده نیست و این حوزه نیازمند تلاش و همت بیشتر مسئولان دانشگاه است.
   

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 180 کليک ها ايجاد شده در یکشنبه, 07 تیر 1394 ساعت 07:36 توسط زانست ایران شناسه آيتم: 5283

  آخرین اخبار سنندج