کرد دانش پایگاه خبری تحلیلی دانشگاه های استان کردستان:: kurddanesh.coM | نفس‌هايي كه بوي تنباكو مي‌دهد(14 درصد جوانان كردستان سيگاري‌اند)

برگزیده های زانست

  نفس‌هايي كه بوي تنباكو مي‌دهد(14 درصد جوانان كردستان سيگاري‌اند)

  چاپفرستادن به ایمیل


  پُكي عميق به سيگار و قليان مي‌زنند و با چشماني باز خنجر مرگ را در ريه فرو مي‌كنند، زندگي اين مشيت و موهبت الهي را در لاي دو انگشت دستانشان محكم مي‌گيرند و مي‌سوزاند و با نگاهي نافذ در زير سيگاري مي‌تكانند،‌از قُل قُل مرگ در تُنگ تَنگ منقوش شيشه‌اي قليان نمي‌هراسند و شبح‌هاي سرطان را با ‌آرامش مي‌مكند و در سينه حبس مي‌كنند. سلول‌هاي سرطان را با هر پُكي در زمين درون مي‌پاشند و از جوانه زدن علفزار سرطان در ارگانيسم بدن ابايي ندارند.

   


  به گزارش زانست ایران؛ سپيده ترم دوم كارشناسي بود كه در اصفهان در كنار زاينده‌رود كام نخستين تلخي سيگار را در قفسه سينه‌‌اش چشيد و مردمك چشمانش از غلظت دود در بدنش تار شد، شب نخست را با سرگيجه و سرفه‌هاي خشك سپري كرد ،‌48 ساعت بعد پُك دوم زد به فيلتر زرد رنگ مرگ و امروز 10 سال است كه هر روز 20 مرتبه با نفس دودي به طعم تنباكو سرطان لب به  لب مي‌شود.
  اين دختر 35 ساله سنندجي تحصيل كرده در مقطع كارشناسي ارشد پك زدن به سيگار را لذت  و پالودن غم‌هاي درشت توصيف مي‌كند و مي‌گويد »قطار زندگي د رريل سراشيبي است سقوط يا توقف آن بر ريل خستگي زمان را با دود سيگار مي‌پسندم«.
  او كه غروب روزهاي زوج هفته را با قُل قُل قليان چاق مي‌كند از رشد ريشه‌هاي سرطان در بطن وجودش بر اثر استعمال دخانيات آگاه است و واقف، اما حاضر نيست اين كام تلخ را با سرود وداع ترك شيرين كند.
  خانواده سپيده از قمار زندگي با مرگ دخترشان با بوي ميوه در دالان تنگ طويل شلنگ قليان آگاهند و سكوت را بر قيل و قال امتناع ترجيح مي‌دهند.
  نادر هنگام ديالوگ با گزارشگر رسانه سيروان يك نخ سيگار را از پاكت سياه رنگ لايت بيرون مي‌آورد و در لاي دو انگشت دود گرفته زرد رنگش مي‌چرخاند و با حركتي نمايشي به گوشه لب مي‌گذارد و مي‌گيراند و به برچسب هشدار دهنده زندگي و مرگ نقش بسته بر پاكت سيگار تلخندي مليح مي‌زند. اين جوان 25 ساله ،‌پنج سال است كه دور از چشم خانواده در منزل مسكوني دانشجويي با هم اتاقي و همكلاسي‌هايش سيگار مي كشد و دود مي‌خورد.
  نادر روزانه 26 نخ سيگار »بهمن« را دود مي‌كند و در محفلي دوستانه دهانش را غنچه مي‌كند و با درست كردن حلقه‌هاي دود در هوا به هنرنمايي هنرمندانه‌اش در قبال خريد رايگان سلول‌هاي سرطان سرمست مي‌خندد.
  اين دانشجو دانشگاه غير دولتي نيمي از كمك هزينه‌ ماهيانه والدينش را براي خريد سيگار اختصاص مي‌دهد.
  خالد پيرمردي است 70 ساله كه به گفته خودش 40 سال از عمرش را با دود سيگار سپري كرده است  زردي دود سيگار بر سبيل سفيد پرپشت كُلفتش هويداست و چروكيدگي زير چشمش نمادي از زندگي چهار دهه او با دخانيات ،‌جاني جان است.
  او چند سالي است كه به تنگي نفس و سرفه‌هاي خشك گرفتار شده و بسان سالهاي گذشته اشتياقي پرشور براي خوردن و ‌آشاميدن ندارد.
  خالد كه بوي دود سيگار در بازدم نفس‌هايش بر سيمايت مي‌پاشد دكتر به او هشدار داده كه اگر به پك زدن ادامه دهد كفن مرگ تن او را بسان برگ سفيد سيگار در خود مي‌لولد.
  رحمان 46 ساله 16 سال است كه به احترام فرزند و همسرش به تراس آپارتمان مي‌رود و براي اينكه دود سيگار كودكش را نيازارد سيگاري روشن مي‌كند و درحالي كه به آسمان در هواي آفتابي روز و يا سوسوي ستاره‌گان در شبهاي ماهتابي چشم مي‌دوزد به سيگار پك مي‌زند و خاكستر زندگي را در زير پا له مي‌كند.
  او كه اهل مطالعه و عاشق بازي با واژه‌هاي ادبي است سيگار كشيدن را الك غم‌هاي نسروده زندگي مي‌داند و با بيان اينكه دود دخاني عقربه‌هاي ساعت عمر را با بيماري سرطان كوك مي‌كند، مي‌گويد: زندگي ام در دايره دود مرگ هراسناك است . رحمان كه دندان‌هاي زرد و لثه تيره رنگ قهوه‌اي سوخته‌اش را با فشردن اجباري دو لب بر آماسيده‌اش از تيررس چشم بيننده نهان مي‌كند در كشوي خودرواش هميشه ادكلن دارد و آدامس تا از شرمساري بوي سيگار در فضاي عمومي بكاهد.
  او سيگار را با سيگار روشن مي‌كند و قبل از ورود به منزل يك پاكت سيگار لايت بلند كه براي او جزو نياز اوليه محسوب مي‌شود را با حداقل درآمد مكفي‌اش مي‌خرد و دود مي‌كند.
  14 درصد جوانان كردستان سيگاري‌ هستند
  معاون بهداشتي و درماني دانشگاه علوم پزشكي كردستان گفت: براساس مطالعه بيماري‌هاي غير واگير 14 درصد از جوانان بالاي 15 سال اين استان به مصرف دخانيات اعتياد دارند.
  »فرزام بيدارپور« ميانگين جمعيت مبتلا به اعتياد دخانيات سيگار و قليان در استان را 12 درصد ذكر كرد و افزود: از ميانگين جمعيت معتادبه دخانيات در استان 22 درصد مرد و سه درصد زن هستند.او ميانگين سن شروع به استعمال دخانيات در استان را 25 سال به بالا عنوان كرد و افزود: بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه روزانه هر فرد سيگاري 15 نخ سيگار مي‌كشد.به گفته اين مقام بهداشتي و درماني 45 درصد از مصرف كنندگان دخانيات 40 سال به بالا روزانه بيش از يك پاكت سيگار دود مي‌كنند.
  او از توقف صدور مجوز مراكز عرضه قليان در استان خبر داد و گفت: شهرداري و نيروي انتظامي براي جمع آوري مراكز عرضه غير مجاز قليان بايد با دانشگاه علوم پزشكي هماهنگ شوند.
  بيدار پور بر افزايش ماليات بر سيگار تاكيد كرد و گفت: شركت دخانيات و مسئولان صنعت معدن - تجارت براي ساماندهي مراكز عرضه سيگار و قليان همكاري نمي‌كنند.
  او نسبت به فروش سيگار در سوپريهاي سطح شهر و دكه‌هاي مطبوعاتي هشدار داد و افزود: براساس قانون مقابله با دخانيات، فروش سيگار در مراكز علمي- آموزشي دانشگاه و مدارس ممنوع است اما متاسفانه در مراكز آموزشي سيگار اين قاتل سفيد در چند سانتي‌متري به راحتي در دسترس مصرف كنندگان دخاني قرار دارد.
   
  هفته نامه سیروان

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 2617 l تاریخ ارسال یکشنبه, 18 خرداد 1393 ساعت 07:12 توسط زانست ایران l کد خبری: 2232

  اضافه‌ كردن نظر

  زانست ایران نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


  آخرین اخبار سنندج