یادداشت دانشجوی دانشگاه کردستان درباره حماسه 9 دی

برگزیده های زانست

  یادداشت دانشجوی دانشگاه کردستان درباره حماسه 9 دی

  چاپفرستادن به ایمیل

   

  یکی از دانشجویان فعال سیاسی دانشگاه کردستان در یادداشتی به بررسی وقایع فتنه 88 و حماسه عظیم 9 دی پرداخت.

   

  کُرددانش

  به گزارش خبرنگار کُرددانش؛ متن این یادداشت در زیر آمده است:

  9 دي روز بصيرت و پايداري ملّت ايران در شناخت حق از باطل و پشتيباني از نظام و ولايت فقيه بود.
  تاریخ انقلاب اسلامی از آغاز تاکنون گواهی می‌دهد که دولت‌های غربی به ویژه آمریکا تمامی اشکال براندازی سخت از جمله شورش، کودتا و جنگ نظامی را در دهه اول تجربه کردند. لیکن ایستادگی و مقاومت ملت ایران تحت رهبری حضرت امام خمینی, قدرت‌های مستکبر را به این واقعیت رساند که استفاده از گزینه سخت و نظامی نمی‌تواند در برابر ایمان و اعتقاد ملت ایران کارآمد باشد، بلکه برعکس؛ موجبات تقویت بیشتر روحیه ملی و همبستگی هر چه بیشتر ملت ایران را فراهم می‌آورد و بر بدبینی و کینه بیشتر مردم ایران نسبت به غرب و دولت های غربی می‌افزاید. چنین شد که به ناچار بر شکست خود در راهبرد مقابلۀ سخت با نظام جمهوری اسلامی اعتراف کردند. پس از آن، آنان با رویکرد جدید و در قالب بهره‌گیری از روش‌های نرم اهداف خود را پیگیری کردند. امری که رهبری معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای‌- دامت برکاته‌- از همان آغاز دهه هفتاد با ادبیات و تعابیر مختلف نظیر تهاجم فرهنگی، ناتوی فرهنگی و شبیخون فرهنگی و اخیرا جنگ نرم خطر آن را گوشزد کرده و مسئولین نظام را به چاره‌اندیشی در برابر آن فراخواندند.
  بسیاری از مراکز تصمیم ساز غربی درآغاز دهه چهارم انقلاب اسلامی و همزمان با انتخابات دهم ریاست جمهوری اسلامی، بر این باور بودند که ایران هسته ای را باید پذیرفت و در امور داخلی ایران نباید دخالت کرد. موقعيت ممتاز ایران در فن آوري هسته اي, موفقيت تاثیرگذار نظام جمهوري اسلامي ايران در منطقه خاورمیانه و دست برتر ايران در مذاكرات هسته اي در سال 1388، نمونه هایی از آن است. حماسه حضور ملت ایران در 22 خرداد 1388 می توانست، به عنوان یک فرصت طلایی تیر خلاصی به پروژه های مختلف مقابله غرب با ایران باشد.
  در جریان انتخابات 22 خرداد 1388، امیدهایی برای غرب ایجاد شد و آنها احساس کردند یک پایگاه مردمی 14 میلیونی در داخل جامعه پیدا کرده اند. در موضوع ایجاد شکاف میان نخبگان و رهبری و خدشه دار کردن وحدت ملی نیز احساس امید کردند. غرب و آمریکایی ها از به کار گرفتن امکانات رسانه ای و استفاده از هنر دیپلماسی عمومی برای تحت فشار قرار دادن ایران هیچگونه دریغ نکردند. تلاش فراوانی در ایجاد اجماع بین المللی علیه جمهوری اسلامی و کاهش مشروعیت داخلی و خارجی نظام همزمان با انتخابات انجام دادند.
  برخی تحلیل گران غربی پا را از آن فراتر نهاده و کنش های اعتراض آمیز چند ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم را « بزرگترین چالش داخلی » جمهوری اسلامی در سه دهه گذشته، ارزیابی نموده اند. این تحلیلگران مدعی شده اند که « اعتراضات گسترده پس از برگزاری انتخابات، مشروعیت سیاسی جمهوری اسلامی را در دنیا و مقبولیت آن را در نزد افکار عمومی داخلی، با چالش جدی رو به رو ساخته است ». صرفنظر از ادعای اینگونه تحلیلگران، این واقعیت را نمی توان نادیده گرفت که اقدامات طرح ریزی شده غرب برای تاثیر گذاری بر انتخابات دهم ریاست جمهوری، کنش های اعتراض آمیز و رفتار برخی از نخبگان سیاسی بعد از انتخابات 22 خرداد، هزینه های سیاسی، اجتماعی و معنوی زیادی را بر جمهوری اسلامی و نهادهای آن تحمیل کرد. که بحمدالله با مواضع و تدابیر هوشمندانه و مدبرانه مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای‌- دامت برکاته‌- و بصیرت و حضور به لحظه مردم ایران، حماسه ماندگار و تاریخی 9 دی 1388 در سراسر کشور فتنه را خنثی نمود. ملت ایران پس از روشن شدن تقابل آشکار این جریان با نظام، با درک درست از یک نیاز، با تظاهراتی فراگیر، عاشورایی و سراسری با هدف مقابله با جریان فتنه پس از حادثه فضاحت بار عاشورای 1388 حضور خود را به صورت بارز در دفاع از انقلاب اسلامی به نمایش گذاشت.
  جريان فتنه و ضد انقلاب، با شعارهاي خود در روز قدس (شعار نه غزه،‌ نه لبنان) و حرمت شكني هاي روز 13 آبان و 16 آذر ( با شعارهاي حمايت از آمريكا و پاره كردن عكس حضرت امام خمینی و حرمت شكني بزرگ عاشورا (آتش زدن خيمه امام حسين(ع) و رقص و پايكوبي در خيابان ها) ماهيت ضد ديني و ضد انقلابي خود را نشان دادند. حرمت شكني روز عاشورا و حمايت سران فتنه از اراذل و اوباش صبر مردم خداجوي را به سرآورد و مردم عاشورايي با حضور پرشور خود در راهپيمايي بی نظیر 9 دي 1388، انزجار خود را از توطئه مشترک آمريكا و جريان فتنه نشان داد.
  نهم دی سال 1388 به عنوان روز « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت» در تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار شد. این حماسه تاریخی و ماندگار به تعبیر مقام معظم رهبری‌- دامت برکاته‌- " یکی از قله های فراموش نشدنی"، " حرکت برخاسته از بصیرت، شناختن موقعیت و حضور در لحظه های مورد نیاز، حرکتی در فضای غبارآلود، حرکتی متکی بر ایمان و اراده الهی، مردمی و خودجوشدر تاریخ انقلاب اسلامی بود. ابعاد گسترده و حجم عظیم این حماسه مردمی مافوق محاسبات بشری بود. مقام معظّم رهبري بر ناممکن‌بودن خلق حماسه ماندگار نهم دي با اراده‌های انسانی صحه گذاشتند و فرمودند: «دست خداي متعال، روح ولايت و روح حسين‌بن‌علي(عليه‌السلام) در لحظه لحظه آن حماسه ماندگار ديده مي‌شد
  نظام جمهوری اسلامی در مهار فتنه و آشکار سازی ابعاد آن در جامعه نقش اساسی داشت. حماسه 9دی این باور را ایجاد کرد که تفکر انقلاب اسلامی و مدیرت نظام جمهوری اسلامی ظرفیت لازم را برای مقابله با چالش های پیچیده دارد و می تواند آسیب های داخلی خود را ترمیم نماید. در فتنه 1388 پیوند ضد انقلاب، احزاب و گروهای سیاسی و برخی از نخبگان کشور با دولت های غربی در یک جبهه واحد نمایان شد. چهره همه عناصر و جریاناتی که بعد از رحلت حضرت امام خمینی رضوان الله علیه به عنوان حلقه های انحرافی خط امام مطرح بودند و در جریان فتنه موثر و نقش آفرین بودند، آشکار گردید.
  مشکل باور به وجود جنگ نرم و انکار آن توسط برخی از نخبگان و جامعه ای که در فتنه 1388 ظهور و بروز یافته بود، با بصیرتی که در 9 دی به جامعه تزریق شد، به میزان قابل توجهی برطرف گردید. به عبارتی خلا 20 سال بی توجهی نسبت به راهبرد تهاجم فرهنگی با این فتنه به صورت جهشی حل شد. تقویت بازدارندگی در برابر تهدیدات دشمن، تقویت اتحاد و انسجام ملی، تقویت پیوند جامعه با ارزش های دینی، محرم و عاشورا، تقویت پیوند اسلام و جمهوریت و در پیوند عمیق و بیشتر ملت ایران با ولایت و مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای‌- دامت برکاته‌- را می توان از برکات فتنه 88 و حماسه نهم دی نام برد.
  دانشجوی فعال سیاسی دانشگاه کردستان

  {jcomments on}

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 2468 کليک ها ايجاد شده در دوشنبه, 08 دی 1393 ساعت 09:51 توسط زانست ایران شناسه آيتم: 4012

  آخرین اخبار سنندج