کرد دانش پایگاه خبری تحلیلی دانشگاه های استان کردستان:: kurddanesh.coM | پسران آرایش کرده هر روز بیشتر از دیروز

برگزیده های زانست

  پسران آرایش کرده هر روز بیشتر از دیروز

  چاپفرستادن به ایمیل


  اگر در گذشته داشتن اخلاق پهلوانی و زور بازو معیار اصلی برای «مرد بودن» پسران نامیده می‌شد اما این روزها مورد توجه قرار گرفتن به سبک آرایش زنانه ساده‌ترین و سهل‌الوصول‌ترین روش برای پسرانی است که نمی‌توانند با قدرت بازو و توانایی‌های ذهنی خود را به جامعه نشان دهند و از آسان‌ترین روش یعنی تغییر در چهره و ظاهر استفاده می‌کنند تا تحسین دیگران را نسبت به خود داشته باشند.


  به گزارش خبرنگار کُرددانش؛ توجه به زیبایی ظاهری یکی از علاقمندی های زنان و مردان در همه جوامع است که سن و سال نمی شناسد چرا که ظاهر آراسته گاهی نشان دهنده شخصیت افراد و گاهی نشان دهنده موقعیت اجتماعی فرد است, این آراستگی در چهره بیشتر خودنمایی می کند که این موضوع باعث رو آوردن دختران و زنان به آرایش می شود اما مسئله ای که در چند سال اخیر بسیار در کشور و از جمله شهر سنندج مشاهده می شود آرایش پسران جوان است.
  با گشتی در بازار و اماکن عمومی سطح شهر سنندج میتوان خیل عظیمی از پسران آرایش کرده را دید، پسرانی با ابروهای مرتب و باریک، گونه های سرخ، موهای بافته شده و رنگ کرده و لباسی با یقه باز مانند دوشیزگان دم بخت در شهر خودنمایی میکنند,  مردانی با موهاي بلند، لباسهاي تنگ و بدن نما و شلوارهاي كه هر لحظه امكان افتادن آن وجود دارد جلب توجه می کنند.
  از روزهایی که یکی از تعاریف چهره مردانه, داشتن ابروهایی پرپشت و دست نزده بود چند وقتی گذشته است, کافیست در محیط اطراف خود نگاهی دقیقی داشته باشیم تا ببینیم این روزها صورت بعضی از آقا پسرها مزین به ابروانی است که طبق آخرین مدل روز برداشته می شود: کوتاه و پهن، هلالی، شمشیری، پهن و کشیده، نازک و... شاید این تغییرات باعث می شود صورت هایشان به جای ابهت مردانه، ظرافت زنانه پیدا کند, البته  آرایشگاه های مردانه هم  بیکار ننشسته اند و تمام خدماتی را که پیش از این در آرایشگاه های زنانه معمول بود ارائه می دهند.
  روزگاری مردان ریش گرو می گذاشتند که از صد تا چک امروزی هم اعتبار بیشتری داشت, مردی به زور بازو بود (البته زور بازویی که بدون مواد نیروزا ایجاد شده و نتیجه میل زدن در وسط گود زورخانه بود) و اخلاق پهلوانی بزرگ ترین دارایی یک مرد به حساب می آمد, این روزها اما وضع کمی متفاوت شده, وقتی در خیابان های شهر سنندج قدم می زنیم دیدن چهره مردان جوانی که مثل زنان صورت هایی صاف و براق دارند با موهای بافته و لباس های تنگ باعث تعجب می شود, خود را متقاعد می کنی که زمانه عوض شده و دیگر دور، دور سبیل های چخماقی نیست، اما گاهی دیدن ظاهر دخترانه برخی پسرها وادارت می کند تا بگویی نمی شود همه چیز را تقصیر زمانه انداخت, هرچند زندگی در عصر ارتباطات، اینترنت، ماهواره، ویچت و... در پیدایش این پدیده بی تاثیر نیست، اما نمی شود همه تقصیرها را به گردن آنها بیندازیم, سبک زندگی ما وقتی خطا باشد، نتیجه اش رفتارهای خطایی است که می بینیم.


  یادش بخیر، زمانی را که وقتی به صورت یک مرد نگاه می کردی صورت مردانه می دیدی، نه صورتکی مشابه صورت های زنانه, این روز ها به وفور مردان زن نمایی را می توان در خیابان های سنندج دید که اگر روسری بر سر داشته باشند تشخیص آن ها با زنان شاید سخت باشد، پسرانی که کمتر شباهتی به پسران نسل قبل خود دارند و گرایش به داشتن ظاهر زنانه در آنها بیشتر دیده می شود, اما متاسفانه این حقیقت تلخ در جامعه وجود دارد و می توان آن را آسیبی اجتماعی تلقی کرد.
  این پسران زن نما اگر زمانی در خفا و به دور از چشم پدر و مادر زیر ابرو برمی داشتند و آرایش میکردند اکنون قبح این کار ریخته شده و این گونه آرایش را به روز بودن تصور میکنند.
  انواع کرم، رنگ‌های مخصوص گریم، انواع ژل و چسب مو، اسپری‌های خوشبو‌کننده، ریمل، سایه چشم و... که تا پیش از این به عنوان لوازم آرایش زنانه شناخته می‌شدند این روزها در سالن‌های آرایش مردانه به وفور یافت می‌شوند و میزان استفاده از آنها کم‌کم به قدری زیاد شده است که بیم آن می‌رود گوی سبقت را در استفاده از این لوازم آرایش از سالن‌های آرایش زنانه بربایند.
  اگر آرایش کردن و ساعتها در جلوی آیینه به خود رسیدن، کاری بود که اغلب زنانه به حسابش می‌آوردند، این روزها پسرانی را هم می‌توان دید که برای بیرون رفتن از خانه از ساعتها قبل به تکاپو می‌افتند.
  اما باید متذکر شوم روی صحبت ما در این یادداشت پسرهای جوانی هستند که با ظاهر خود از جنسیت شان فاصله می گیرند, آنها به قصد زیباتر شدن کاری می کنند که به دلیل نشناختن ماهیت زیبایی مردانه؛ از آن دور می شوند, مرد بودن تعاریفی دارد که خصوصیات ظاهری هم جزئی از آن است, فرم اندام، لحن صدا، نوع راه رفتن، حرف زدن و برخوردها هر چه مردانه تر باشد، جذابیت بیشتری خواهد داشت و داشتن ظاهری که نشان دهنده جنسیت باشد برای جذابیت لازم و ضروری است.

  خرد کردن و پوش دادن مو، صاف و اتو کردن تخصصی موها، رنگ، مش، ویتامینه، طراحی چهره و گریم، ماسک و لایه برداری صورت، پاکسازی پوست و...
  عروس ها و خانم هایی که می خواهند چهره ای جوان تر و زیباتر داشته باشند، خیلی مشتاق نشوند؛ اینها همه خدماتی است که تازگی ها در بعضی آرایشگاه های مردانه ارائه شده و خیلی سریع هم طرفداران خاص خودش را پیدا کرده است.
  در گذشته نه چندان دور آرایشگاه های مردانه خدماتی اندکی مانند کوتاهی مو، ریش و سبیل را ارائه می دادند اما امروزه اگر با دقت به تابلو آرایشگاه های مردانه نگاه شود به کلماتی مانند برداشتن ابرو، مش مو، فر مو، رنگ کردن مو، ویتامینه کردن مو و ... بر می خوری و با حسرت به این فکر می کنی که جوانان ما با داشتن غنای فرهنگ ایرانی اسلامی که قدمتی به درازای تاریخ دارد به کدام سمت و سو در حال حرکت هستند و چرا آرایش ها زنانه را برای خود انتخاب می کنند.
  تبليغات مندرج بر در و ديوار آرايشگاه های مردانه و حتي بروشورهاي روي ميز لحظه اي شما را نگران مي کند که شايد به يک آرايشگاه زنانه آمده ايد.
  اگر تا چند سال قبل خرید کرم ضد آفتاب بدون رنگ برای مردان مایه خجالت بود و استفاده از آن در ملاعام باعث خجالت و شرمساری می‌شد این روزها اما استفاده از انواع کرم‌های آرایشی، پنکیک‌های مردانه، ریمل، فرمژه و برق لب به موضوعی عادی برای پسران تبدیل شده است, پسرانی که حاضرند ساعت‌ها در سالن‌های آرایش مردانه وقت بگذارند تا در نهایت زمانی که از سالن بیرون می‌آیند بیشتر ظاهری دخترانه داشته باشند تا مردانه. سالن‌هایی که مسئولان آنها نیز برای جذب هر چه بیشتر مشتری خود را به شکل و شمایل دخترانه در آورده‌اند و به دیوارهای سالن نیز تصاویری از پسران ابرو برداشته، اصلاح کرده، با مدل‌های عجیب و غریب آرایش مو نصب کرده اند.


  زیبایی در همه جای دنیا تعریف مشخصی ندارد و فرهنگ بر این تعریف تاثیرگذار است, اما کارشناسان بر این باورند که هرگاه بین اجزای یک کل، تناسب، توازن و تقارن وجود داشت، آن کل زیباست. هرچند نمی توان یک شابلون برداشت و روی صورت همه گذاشت تا نتیجه اش چهره ای زیبا باشد,اشتباهی که در بین جوان های ما روز به روز قوت بیشتری می گیرد، همین است که گمان می کنند، معیارهای زیبایی برای همه یک چیز است که اگر فلان ستاره خارجی موهایش را زرد کرده، حال یک پسر ایرانی می تواند موهایش را به همان رنگ درآورد و این به معنی زیباتر شدن است.
  نکته قابل توجه این است که برخی از جوانان برای اثبات خود و برای تحسین دیگران خود را با شیوه‌های نامناسب می‌آرایند, اینگونه پسران  و مردان برای اثبات خویش و خودنمایی در جامعه از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند این در حالی است که در گذشته داشتن اخلاق پهلوانی و قهرمانی و داشتن زور بازو معیار اصلی برای «مرد بودن» پسران نامیده می‌شد اما این روزها مورد توجه قرار گرفتن به سبک آرایش زنانه ساده‌ترین و سهل‌الوصول‌ترین روش برای افرادی است که نمی‌توانند با قدرت بازو و توانایی‌های ذهنی خود را به جامعه نشان دهند و از آسان‌ترین روش یعنی تغییر در چهره و ظاهر استفاده می‌کنند تا تحسین دیگران را نسبت به خود داشته باشند.
  9دوره زمانه عوض شده است" این جمله تمام توجیه برخی پسران جوانی است که هر روز قبل از خروج از منزل با موچین زیر ابرو برمی دارند و ساعتی پای آینه سرخاب و سفیداب می کنند.
  به گفته جامعه‌شناسان، آرایش کردن پسران به کمبود اعتماد به نفس، ضعف، تزلزل باورهای اعتقادی،‌کمرنگی اندیشه‌های دینی، سستی اصول اخلاقی و مذهبی و فروپاشی نظام اخلاقی در جامعه بر می‌گردد به همین دلیل است که روز به روز شاهد افزایش این گونه اقدامات در بین مردان و پسران جوان هستیم.
  با این شرایط و از بین رفتن الگوهای ایرانی و اسلامی در چند سال آینده وضعیت ظاهری جوانان وخیم تر از حال خواهد شد و باید منتظر ظهور پدیده های جدیدی از مدل و فشن های مختلف در جامعه باشیم, خواسته یا ناخواسته به دلیل از بین رفتن قبح استفاده از لوازم آرایشی میان جوانان, آسیب های اجتماعی دیگری که خاص جوامع غربی است در کشور ما نیز بروز و ظهور جدی تری خواهد داشت پس تا دیر نشده مسئولان فرهنگی آستین همت بالا بزنند و فکری,طرحی, برنامه ای برای این معضل اجتماعی بکنند.

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 1985 l تاریخ ارسال یکشنبه, 09 شهریور 1393 ساعت 08:50 توسط زانست ایران l کد خبری: 3109

  اضافه‌ كردن نظر

  زانست ایران نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


  آخرین اخبار سنندج