کرد دانش پایگاه خبری تحلیلی دانشگاه های استان کردستان:: kurddanesh.coM | درد دل های جوانان کردستانی

برگزیده های زانست

  درد دل های جوانان کردستانی

  چاپفرستادن به ایمیل


  یکی دغدغه‌اش کار است و دیگری ازدواج, یکی دنبال تحصیل است و یک نفر دیگر... دغدغه تو چیست؟ توی جوانی که تا قد کشیدی و برچسب ˝جوان˝ رویت خورد, جوانی‌ات هم دغدغه‌ات شد.

   


  به گزارش خبرنگار زانست ایران؛ لذت جوانی به جوان بودن است, به این که برخی مواقع همه دنیا برایت قفس می‌شود و گاهی در گوشه اتاقت پادشاهی می‌کنی. خنده‌هایت, خوشی‌هایت، تفریحاتت حتی دغدغه‌هایت هم رنگ جوانی دارد, جوان بالای شهر باشی و یا پایین شهر جوانی؛ و جوانی یعنی یک عالم فکر و دغدغه, جوانی یعنی یک عالم دغدغه‌ای که گاه روی سرت آوار می شود و گاه...
  به مناسبت روز جوان سری به دانشگاه کردستان زدم که در این ایام امتحانات از دغدغه های جوانان بپرسم با چند نفر از دانشجویان که دور هم جمع شده بودند و خود را برای رفتن سر جلسه امتحانات پایان ترم آماده می کردن هم صحبت شدم یکیشون گفت: الان بجز پاس کردن این درسم هیچ دغدغه ای ندارم,بین ترم اصلا درس نخوندم و دو شبانه روزه دارم این کتابو میخونم.
  یکی دیگرشون ادامه داد: من ترم پیش فارغ التحصیل شدم  و امروز برای دیدن دوستام به دانشگاه اومدم, وقتی دانشگاه قبول شدم فکر می‌کردم تمام دنیا را بهم دادن، چه نقشه‌ها و فکرایی  که برای آینده‌ام نداشتم به خودم می‌بالیدم که با رتبه خوب توی دانشگاه اونم معتبر و ملی با رشته مورد علاقه‌ام قبول شدم، 4 سال دانشگاه را با چند ترم نمره الف شدن گذراندم و امید داشتم با لیسانس و معدل بالا سر یه کار خوب و دولتی میرم و از خجالت زحمت‌های پدرم که یک کشاورز ساده بود درمیام.
  وی افزود: اما امروز بعد از چهار سال با توجه به اینکه خیلی دنبال کار گشتم بیکار بیکارم, روزا برای فرار از نگاه سنگین و نگران پدرم میام خیابانای شهر می‌چرخم، پدری که چهار سال بیل زد به زمین و نگران از اینکه زمین کشاورزیش امسال محصول بده که بتواند خرج رفت و آمد و پول خوابگاه من رو بده، حالا هم پسرش بعد از 4 سال درس خواندن نشسته ور دلش توی خونه.
  با این جمع خداحافظی میکنم و در راه به یک دانشجوی دیگر میرسم می گوید: یک عالمه دغدغه دارم هر ساله در این روز پیام های تبریک فراوان از جانب مسئولین ارسال می شود و همایش ها و برنامه هایی که اکثرا هیچ سودی ندارند  برپا می شود و با یک سری شعار تکرار شده از چند نفر جوان به ظاهر برتر تقدیر می شود. اما آیا تقدیر از چند جوان به ظاهر برتر می تواند مشکلات عموم جوانان را حل نماید ؟ آیا این چند جوان به ظاهر برتر همه جوانان فعال و با انگیزه ما را نمایندگی می کنند ؟
  وی ادامه میدهد: چرا سال به سال مشکلاتی همچون بیکاری، ازدواج، اشتغال و مسکن و … حل نمی شود و روز به روز درصد آنها افزایش پیدا می کند ؟
  آیا آقایان مسئول طرحی برای شناسایی جوانان فعال و حمایت از آنها داشته اند, امروز درد جوانان ما با همایش و سمینار در روز جوان حل نمی شود. امروز جوان مستعد و توانایی که افتخار و رتبه برتر کسب می کند نیاز به حمایت دارد, مگر همه جوانان از حمایت یک پدر پولدار برخوردارند ؟ آیا دانشجوی امروز خرج تحصیل و کرایه راه خود را می توانند بدهند ؟
  او که خود را سارا و ترم هفتم رشته جامعه شناسی معرفی می کند ادامه میدهد: جوان امروز ، بهترین سوژه ای است که بسیاری از مسئولان، در مراسماتی مثل روز جوان  بدان می پردازند و البته تنها در مقام حرف .... ولی در گذرگاه عمل، جوان تنها یک پل است که هنگام نیاز و برای عبور از آن و رسیدن به مقصود، به کار می آید و پس از رسیدن به هدف از صحنه خارج و مانند پل متحرک پس از عبور از رودخانه، جمع می شود.

  اشتغال, ازدواج, مسکن و... از مشکلات اصلی جوانان این مرزوبوم است پس لازم است مسدئولان برای حل ریشه ای این مشکلات چاره ای بیندیشند.   

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 2961 l تاریخ ارسال چهارشنبه, 21 خرداد 1393 ساعت 06:48 توسط زانست ایران l کد خبری: 2288

  اضافه‌ كردن نظر

  زانست ایران نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


  آخرین اخبار سنندج