آیا دولت یازدهم صدای مردم را شنیده اند؟

برگزیده های زانست

  آیا دولت یازدهم صدای مردم را شنیده اند؟

  چاپفرستادن به ایمیل

   


  به هنگام کسب رأی اعتماد به وزیران پیشنهادی، استانداران در مجاب کردن نمایندگان به دادن رأی مثبت نقشی اساسی دارند. بلاتکلیفی وضعیت استانداری برای بسیاری از استان ها این مزیت و امکان را از دولت روحانی گرفته است.

  * دکتر خالد توکلی

  1. آقای روحانی در روز رأی اعتماد به وزیر ورزش برای چندمین بار نمایندگان مجلس را به درک پیام انتخابات ریاست جمهوری دعوت کرد و حتی از این فراتر رفت و در مجلس از شنیدن صدای مردم گفت و گفت: ما نباید صدای مردم را در طول چهار سال پیش رو فراموش کنیم. با وجود این استدلال، سومین وزیر پیشنهادی ورزش رأی اعتماد لازم را از مجلس کسب نکرد. گاهی زمزمه استیضاح دیگر وزیران نیز به گوش می خورد.

  2. بعد از شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری مشخص شد استان های سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی بیشتر از دیگر مناطق ایران آرای خود را به نفع روحانی به صندوقهای رأی ریختند. آرای این مناطق 20 درصد بیشتر از میانگین کشوری است. علاوه بر این میزان مشارکت نیز در حد بالایی بوده است.

  3. بیش از 100 روز از تکیه زدن دولت روحانی بر اریکه قدرت می گذرد. در این مدت، در استان های مذکور کمترین تعییری روی نداده است.

  برای نمونه در استان کردستان مدت هاست میان استاندار و معاون سیاسی، معاون برنامه ریزی و بعضی از فرماندارها اختلافات شدیدی وجود دارد و امور و در بسیاری از موارد برنامه های استان را به امان خدا رها کرده اند. یکی از فرمانداران به این دلیل که شهردار انتخابی شورای شهر در ستاد روحانی بوده است وی را سرزنش و تحت فشار قرار داده است تا جایی که حاضر به امضای حکم وی و معرفی ایشان به استان نبوده است.

  در این مدت نمایندگان مجلس، نمایندگان ادوار، ستاد انتخاباتی روحانی، نمایندگان مردم در مجلس خبرگان و اقشار مختلف مردم با اغلب مقامات سیاسی از هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری گرفته تا جهانگیری، یونسی، ترکان، نوبخت، صالحی، امیری، رحمانی فضلی، میرولد و... مذاکره داشته اند و ضرورت توجه به مطالبات مردم و بیانیه اقوام و مذاهب را مورد تأکید قرار داده اتد.

  نتیجه آن این شده است که تاکنون در هیچکدام از این استان ها، خبری از استاندار جدید و برنامه های دولت تدبیر و امید نیست.

  4. با این اوصاف پرسشی که گریبان ما را در این مدت رها نکرده است این است که آیا دولت یازدهم صدای مردم را شنیده اند؟

  آیا بیانیه اقوام و مذاهب به تاریخ پیوسته و فراموش شده است؟ وقتی که دولت صدای طرفداران و صدای سخنرانیهای خود را که هنوز در کردستان طنین دارد نمی شنود منصفانه نیست در مورد دیگران این انتظار وجود داشته باشد.

  تردیدی نیست به هنگام کسب رأی اعتماد به وزیران پیشنهادی، استانداران در مجاب کردن نمایندگان به دادن رأی مثبت نقشی اساسی دارند. بلاتکلیفی وضعیت استانداری برای بسیاری از استان ها این مزیت و امکان را از دولت روحانی گرفته است و با توجه به این که مشاهده می شود تمامی کسانی که در مجلس رأی اعتماد لازم را به دست نیاوردند به آرایی کمتر از انگشتان دست نیاز داشتند نقش استانداران در این میان پررنگ و حیاتی می شود.

  منبع:  كردپرس

  {jcomments on}

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 6356 کليک ها ايجاد شده در شنبه, 25 آبان 1392 ساعت 09:20 توسط زانست ایران شناسه آيتم: 250

  آخرین اخبار سنندج