کرد دانش پایگاه خبری تحلیلی دانشگاه های استان کردستان:: kurddanesh.coM | صف بلند جوانان تحصیلكرده بیكار کردستانی

برگزیده های زانست

  صف بلند جوانان تحصیلكرده بیكار کردستانی

  چاپفرستادن به ایمیل


  بیكاری از مشكلات اساسی نسل جوان و تحصیلكرده در كشور و به‌ویژه در كردستان است.

  کُرددانش

  به گزارش کُرددانش؛ روزنامه همشهری نوشت؛ در جامعه‌ای كه تعداد افراد تحصیلكرده زیاد باشد، آن جامعه پویاست و در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی پیشرفت می‌كند، اما به شرط اینكه آینده جوانانی كه وارد دانشگاه می‌شوند روشن باشد، یعنی تحصیلات هدف نباشد، بلكه ابزاری برای رسیدن به آینده پربارتر باشد.

  اگر جوان تحصیلكرده بعد از پایان تحصیلات به جمع بیكاران اضافه شود و به جای اینكه به دنبال شغل مناسبی در حوزه مدرك تحصیلی‌اش باشد، از روی ناچاری شاگرد مغازه كوچك پدر یا فرد دیگری شود، آن وقت است كه دانشگاه و تحصیلات آكادمیك معنی واقعی خود را ازدست می‌دهد و آن وقت است كه جوان تحصیلكرده ناكام به دیگر جوانان توصیه می‌كند به جای دانشگاه به دنبال كسب وكاری بروند و آینده اقتصادی خود را تأمین كنند. ادامه این فرایند سبب خالی شدن دانشگاه‌ها از جوانان مستعد و با هوش می‌شود و این موضوع آینده علمی كشور را به خطر می‌اندازد.

  از دیگر مشكلات موجود در این زمینه پذیرش بی‌رویه دانشجو در مقطع كارشناسی و افزایش بیش ازحد مراكز آموزش عالی در بیشتر مناطق كشور است كه به جمعیت تحصیلكرده‌های بیكار می‌افزاید. این انتقاد به معنای مخالفت با توسعه مراكز آموزش عالی و افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو نیست، بلكه مخالفت با توسعه بی‌برنامه این‌گونه مراكز دانشگاهی است.

  پذیرش دانشجویان در مراكز آموزش عالی باید به‌صورت كارشناسی شده باشد. مراكز علمی باید با توجه به نیاز جامعه برپا شود، نه اینكه تعداد زیادی از جوانانی كه درگذشته پشت كنكور صف می‌كشیدند، اكنون پشت كنكور كارشناسی ارشد و دكترا صف بكشند.

  درگذشته جوانانی كه بعد از گرفتن دیپلم موفق نمی‌شدند از سد كنكور عبور كنند، خدمت مقدس سربازی خود را تمام می‌كردند و وارد بازار كار می‌شدند، اما امروزه بیشتر جوانان بعد از پایان تحصیلات تكمیلی و دانشگاهی با نوعی حالت تعلیق مواجه می‌شوند؛ ازسویی سن و سال آنها بالا رفته و انرژی جوانی آنها كم شده است و ازسوی دیگر كار مناسبی برای آنها پیدانمی شود.

  این موضوع سبب سرگردانی و كم حوصله شدن جوانان می‌شود و آسیب‌هایی را به دنبال دارد. نهایت كلام اینكه پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها باید هدفمند و براساس بازار كار كشور باشد.


   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 13 l تاریخ ارسال چهارشنبه, 29 بهمن 1393 ساعت 10:35 توسط زانست ایران l کد خبری: 4477

  اضافه‌ كردن نظر

  زانست ایران نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


  آخرین اخبار سنندج